Zabawa i wiedza. Plenerowe zabawy dla całej rodziny

Każdy rodzic wie, jak ważne jest aktywne spędzanie wolnego czasu z dzieckiem. Nie wszyscy jednak potrafią sprawić, by wspólnie spędzone chwile były interesujące, a zarazem inspirujące dla pociech. Warto wykorzystać czas wiosenno-letni na wspólne, rodzinne plenerowe zajęcia. Ciekawie zorganizowane zabawy dostarczą mnóstwa frajdy, a dzieci przekonają się, że wolny czas można spędzać dużo przyjemniej, niż przed komputerem czy tabletem.

Skakanie przez gumę, berek, gra w podchody czy klasy to coś, co przed laty sprawiało dzieciom największą radość. Z niecierpliwością czekało się, aż nadejdzie wiosna i będzie można wyjść z przyjaciółmi na podwórko. Niestety, wraz z biegiem czasu i rozwojem technologii, zniknęła gdzieś magia. Rower nie cieszy tak, jak nowy laptop czy smartfon. Dzieci coraz więcej czasu spędzają samotnie przed komputerem, zamiast pobawić się z rówieśnikami. Zwykłe zachęty do wyjścia na podwórko mogą nie wystarczyć, dlatego warto zastanowić się, jak przekonać młodych ludzi do częstszego przebywania na świeżym powietrzu. Plenerowe zabawy z rodzicami pomogą zmienić negatywne nastawienie.

Tor przeszkód

Reklama

W przydomowym ogródku możesz stworzyć samodzielnie tor przeszkód. Między drzewkami pozawieszaj wstążki, nad którymi dziecko będzie musiało przeskoczyć. Wyznacz krótkie odcinki, które trzeba będzie pokonać skacząc na jednej nodze. Możesz też poustawiać niskie, łatwe do pokonania przedmioty. Podczas pokonywania trasy, możesz dać dziecku foty, by szanse były wyrównane.

Zabawa "Gdzie jest moje dziecko?"

Ten rodzaj rozrywki sprawdzi się w większej grupie. W zabawie tej biorą udział dwie grupy - mamy lub ojcowie oraz dzieci. Dorośli mają zawiązane oczy chustkami, a na słowo "start" dzieci zaczynają ich wołać. Poszukujący mają za zadanie po omacku "wyłowić" swoje pociechy z tłumu. Wygrywa dorosły, który jako pierwszy odnajdzie swoje dziecko.

Gry miejskie

Gry miejskie organizowane są od kilku lat w większych miastach Polski. Przypominają trochę planszówki, z tym, że planszą jest miasto, a pionkami uczestnicy. Na podstawie przygotowanych scenariuszy, zarówno dorośli, jak i dzieci muszą wykonywać kolejne zadania. Podczas zabawy, uczestnicy rozwiązują zagadki i szukają wskazówek wędrując zaułkami miasta. To świetny pomysł do przekonania najmłodszych, że zabawa na świeżym powietrzu może dostarczyć mnóstwa atrakcji.

Parki linowe

Parki linowe to świetna forma spędzania wolnego czasu, szczególnie dla ruchliwych, uwielbiających adrenalinę dzieci. Takie miejsca mają zwykle trasy przygotowane specjalnie dla najmłodszych - łatwiejsze i krótsze, niż te dla dorosłych. Znajdziemy tam siatki do wspinania się, huśtawki czy zawieszone na wysokości kładki i inne przeszkody. Park linowy uczy dzieci cierpliwości, czujności, a także odwagi.

Poszukiwacze skarbów - geocaching

Dzieci uwielbiają opowiadania o bohaterach, poszukiwaczach skarbów czy piratach. Dlaczego więc, nie przeobrazić na chwilę fikcji w rzeczywistość? Geocaching to terenowa zabawa polegająca na poszukiwaniu ukrytych skarbów - skrzynek nazywanych geoskrytkami. W osiągnieciu celu pomagają poszukiwaczom nadajniki GPS wbudowane choćby w telefony komórkowe. Dzięki nim możemy odszukać współrzędne geograficzne ukrytych skrzyń. Ukryć je może każdy, jednak należy przestrzegać pewnych zasad. Skrzynek nie można zakopać, muszą być odporne na ekstremalne warunki pogodowe oraz dobrze zamaskowane. Mogą być dowolnej wielkości, a wewnątrz każdej powinien znajdować się papierowy notatnik, tzw. logbook. Dziennik zawiera opis skrytki, a także miejsce na wpisy osób, które ją odnajdą. Na trasie można też ustawić dodatkowe zagadki oraz tropy, które zaprowadzą do skrzyń. Rodzinna wyprawa poszukiwania skarbów to rewelacyjna okazja do "zarażenia" dziecka pasją do wędrówek i sportów. Autorzy strony geocaching.pl podają, że tylko w Polsce ukrytych jest aż 40266 skrzynek!

Plenerowe zajęcia to świetny pomysł na zorganizowanie czasu pociechom. Dostarczają wiele okazji do wyładowania energii, uczą rywalizacji oraz rozwijają intelektualnie. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest najlepszą formą aktywności zarówno dla najmłodszych, jak i rodziców. Warto zatem wykorzystać ciepłą porę roku i podczas rodzinnych zabaw, poczuć się znowu jak dziecko! Pamiętaj jednak, że zabawy na świeżym powietrzu mogą skończyć się drobnymi skaleczeniami i zadrapaniami. By dokładnie i na długo zabezpieczyć zranione miejsce i odwrócić uwagę malucha od bólu, zaopatrz się w plastry Salvequick dedykowane dzieciom. Zabezpieczą zranienie, ale też odwrócą uwagę od przykrego zdarzenia dzięki kolorowym, bajkowym wzorom, które z całą pewnością pokochają najmłodsi.

Reklama