Słońce, woda i zabawa w piasku. Na plaży nie można się nudzić

Morza szum, ptaków śpiew i gromadka dzieci, którą musisz okiełznać... Rodzinny wyjazd nad morze wcale nie musi być walką o przetrwanie. Jeśli wcześniej przemyślisz, jak zająć dzieciom czas, cała rodzina będzie się świetnie bawić.

Wybierając się na nadmorskie wakacje z małymi dziećmi, raczej możesz zapomnieć o spokojnym plażowaniu i beztroskich kąpielach słonecznych. Musisz mieć oczy dookoła głowy, ale nie oznacza to, że razem z pociechami nie możesz się dobrze bawić.

Foremki do zadań specjalnych

Reklama

Chyba nikt nie wyobraża sobie wyjścia na plażę z dziećmi bez "zestawu obowiązkowego", jakim są foremki, wiaderko, łopatka i grabki. Te "przyrządy" przydadzą się nie tylko do stawiania babek z piasku, czy budowania zamków. Można wykorzystać je także do zabawy w kuchnię. Wystarczy z piasku ulepić kształt kuchenki, na górze patykiem narysować kółka imitujące palniki i poprosić dzieciaki, by w foremkach czy wiaderku "ugotowały" nam obiad z tego, co znajdą na plaży. Maluchom nie lada frajdę sprawi szukanie patyków, muszelek czy wodorostów, z których uwarzą nam pyszny posiłek "na niby". Foremki mogą także stać się elementem zabawy w poszukiwaczy skarbów lub archeologów. Poproś dzieci, by na chwilkę zamknęły oczy, w tym czasie, zakop w piasku kilka foremek. Następnie każ dzieciom otworzyć oczy i wskaż im rejon, w którym ukryłaś zabawki. Ten poszukiwacz/ archeolog, który znajdzie najwięcej przedmiotów, wygrywa.

Foremki i wiaderka mogą posłużyć także jako rekwizyty do wyścigów w przynoszeniu wody. Nabierz dzieciom do wiaderka wody. Na piasku zbuduj tor przeszkód z patyków. Między nimi ustaw foremki. Zadaniem dzieci jest przejście toru przeszkód, w czasie którego mają napełnić foremki wodą z wiaderek. Zwycięzcą zostaje to dziecko, które szybciej minie tor i precyzyjnie uzupełni wodą plastikowe kształty.

Namiot dobry na wszystko

Wiele osób wyśmiewa zabieranie na plaże parawanu i namiotu na plaże, ale prawdopodobnie nie ma wśród nich rodziców. Każdy, kto ma dzieci, wie, że lekki, niewielki namiot to element obowiązkowy eskapady nad morze. Nie chodzi tu o uprawianie wyszydzanego "parawaningu", ale o stworzenie schronienia dla malucha. Kolorowy namiot jest nie tylko letnią, zacienioną sypialnią, ale może stać się ważnym elementem zabaw. Poproś dzieci, by stworzyły w nim swoją "bazę", zaproponuj zabawę w Indian lub w jaskiniowców. Namiot to naprawdę uwielbiany przez szkraby element zabaw.

Sztuka naturalna

Spacerując po plaży nietrudno natknąć się na fragmenty wyrzuconych na brzeg patyków, muszelek, piórek, wodorostów czy kamyków. Zachęć swoje dziecko do zbierania takich "skarbów". Gdy w wiaderku uzbiera się ich słuszna i

lość, poproś pociechę, by zaprojektowała i wykonała z nich pamiątki dla najbliższych. Wystarczy kawałek sznurka, plaster opatrunkowy (doskonale sprawdzi się, gdy nie masz przy sobie kleju), kolorowe farby lub pisaki, by własnoręcznie wykonać morskiego żółwia z kamieni czy muszelek, piaskowy obraz, totem z patyków i piór czy makietę miejscowości, w której jesteście. Takie zajęcia rozwiną wyobraźnię malucha, wyćwiczą jego zdolności manualne i staną się powodem wzruszeń u dziadków, bo któraż babcia nie będzie cieszyła się, gdy wnuczek lub wnuczka przywiozą jej znad morza własnoręcznie wykonaną wyklejankę z piasku, patyków czy muszli.


Ręcznik na wiele sposobów

Wypoczywając na plaży, zawsze masz przy sobie ręcznik. Bawełniane płótno nie tylko idealne nadaje się do leżenia i wycierania, ale także może stać się rekwizytem używanym do wielu zabaw. Spraw, by twoje dziecko poczuło się jak w orientalnej baśni. Posadź dziecko na ręczniku, chwyć za dwa rogi, a drugą dorosłą osobę poproś, by złapała za dwa pozostałe. Unieście ręcznik i w ten sposób stwórzcie maluchowi oryginalny latający dywan! Super pomysłem na zabawę z użyciem ręcznika jest także stworzenie łopoczącego żagla. Pokaż dziecku, że bieganie boso po piasku z ręcznikiem trzymanym w wyprostowanych rękach jest doskonałą zabawą. Ręcznik łopocze jak żagiel na łódce, wiruje i sprawia dziecku wiele radości. Plażowy ręcznik może stać się też... piknikowy kocem. Zaproś dzieciaki na "śniadanie". Siądźcie po turecku na ręczniku i delektujcie się "na niby" piaskowymi przysmakami. Po tak obfitym posiłku dzieci stają się "tłuściutkie i ociężałe" - zwijają ręcznik z kulkę i robią z niego wydęty brzuch, trzymają go na wysokości pępka i zaczynają poruszać się jak zawodnicy sumo, głośno przy tym tupiąc.

Dzieciaki i dorośli mogą także zwijać się w wielkie, plażowe ręczniki, udając gąsienice w kokonach albo... meksykańskie tortille. Ręcznik może stać się "paletką" do podbijania plażowej piłki. Wystarczy, że dziecko i dorosły (lub dwoje dzieci) złapią za rogi materiału, napręża go i odbija piłkę. Na ręczniku piłkę można również toczyć lub łapać do ręcznika rzucą przez towarzyszy zabaw "plażówkę".

Plaża to miejsce, które jest idealnym tłem do wielu zabaw, wystarczy, że uruchomisz wyobraźnię i dasz się ponieść swojej kreatywności!

Nie zapominaj też, że w czasie zabawy z dziećmi może dojść do drobnych urazów. Skaleczenia i otarcia to codzienność aktywnych maluchów. By odpowiednio zabezpieczyć zranione miejsce, miej zawsze przy sobie plastry. Plastry Salvequick Aqua Block Kids ozdabiają lubiane przez dzieci postaci morskich zwierzątek (patrząc na nie, maluch przestanie się skupiać na bólu), a co najważniejsze, są wodoodporne, chronią przed infekcjami i zapobiegają powstawaniu blizn. Są w 100 proc. wodoodporne, a jednocześnie pozwalają skórze dziecka oddychać.

Reklama