Łagodzenie bólu po urazach

Otarcia, skaleczenia, stłuczenia, siniaki - w życiu dziecka nie da się ich uniknąć. Jako rodzic warto, żebyś wiedział, w jaki sposób złagodzić ból po urazie.

W takich sytuacjach maluchy rzadko chcą współpracować z rodzicami. Pojawia się płacz, a jakakolwiek próba pomocy kończy się krzykiem. Jak reagować, gdy twoja pociecha się skaleczy?

Komfort psychiczny

Reklama

Choć czasem wywrotka twojego dziecka wygląda bardzo poważnie, nie możesz wpadać w panikę. Twój strach tylko spotęguje nieprzyjemne odczucia maluszka. Kiedy pociecha zobaczy, że nie ma się czym przejmować, łatwiej opanuje własne nerwy.

W trakcie dezynfekowania rany rozmawiaj z bobasem używając uspokajającego tonu. Nie próbuj specjalnie go pocieszać i zachowuj się naturalnie. Opisuj wszystko co robisz i opowiadaj dlaczego należy tak postąpić. Pozwól dziecku wybrać kolorowy plaster i samemu nakleić na rankę. Opatrunek z wizerunkiem ulubionych bohaterów na pewno sprawi, że maluch lepiej się poczuje. Salvequick Minionki lub Salvequick Animal Planet to kolorowe, przyjazne dzieciom plastry, dzięki którym dziecko przestanie skupiać się na skaleczeniu. W dodatku przygotowane są z wysokiej jakości materiałów, które pozwolą oddychać delikatnej skórze pociechy. Idealnie sprawdzą się nawet w przypadku bardzo aktywnych maluchów, ponieważ są niezwykle wytrzymałe.  Jeżeli do skaleczenia doszło nad wodą czy na basenie, to wybierz plastry Salvequick AquaBlock Kids, które stworzono do kuracji wilgotnych ran.

Kiedy pociecha jest tak zestresowana, że wyrywa się i krzyczy, zanim przystąpisz do zakładania opatrunku, musisz ją uspokoić. Włącz bajkę, podaj ulubionego pluszaka i oderwij uwagę od bolącego urazu. Nie próbuj na siłę pomagać maluchowi, zanim nie uspokoi się całkowicie.

Szczypiący problem

Wiele środków, które wciąż są powszechnie stosowane w przypadku uszkodzeń naskórka, powoduje dyskomfort i potęguje nieprzyjemne odczucia bobasa. Co robić, żeby to zniwelować?

Zamiast mocno szczypiącego spirytusu salicylowego, jodyny czy wody utlenionej, postaw na nowoczesne preparaty do odkażania, które są neutralne i nie powodują pieczenia. Jeśli rana jest mocno zanieczyszczona, na przykład po upadku na piasek lub przetarciu skórą o asfalt, najpierw przemyj ją delikatnie chłodną wodą i cienką, jałową gazą, by pozbyć się obcych fragmentów.

Ukojenie bólu

Poza komfortem psychicznym maluszka, ważne jest także fizyczne zmniejszenie uczucia bólu. Kiedy dziecko poparzy się lub skaleczy, przemyj miejsce urazu zimną wodą. Ukoi to nieco podrażnioną skórę i przyniesie ulgę rannemu bobasowi.

Kiedy masz do czynienia z rosnącym guzem lub stłuczeniem przydadzą się zimne kompresy, które zmniejszą opuchliznę. Gdy pojawi się siniak spytaj farmaceuty o maść, dzięki której szybciej wchłonie się i zblednie.

Piasek w oczach

Jednym z częstych przypadków urazów u dzieci jest również ciało obce w oku. Często zdarza się to maluchom bawiącym się w piaskownicy. Jak powinieneś zareagować w takiej sytuacji, by ograniczyć dyskomfort pociechy?

Choć może to być trudne, nie pozwól dziecku na przecieranie oczu, nawet jeśli bardzo go pieką. Zatarcie oka może jedynie pogorszyć sytuację. Jeśli przebywasz w słońcu, zabierz malucha w zacienione miejsce - ciało obce może powodować światłowstręt, co zwiększa dyskomfort.

Jak zastosujesz się do powyższych rad, jest spora szansa, że uda ci się uniknąć nieprzyjemnej wizyty u okulisty. W celu usunięcia piasku polej oczy zimną wodą, a jeśli to nie przyniesie skutku, odciągnij powieki do góry. Gdy piasek dostanie się pod dolną powiekę, poproś pociechę, by spojrzała w gorę i za pomocą gazika usuń przeszkodę.

Bez względu na to, co tak naprawdę się stało, najważniejsze jest, żebyś zachował spokój i zadbał o komfort psychiczny maluszka. Pozwól dziecku na wybranie ulubionego plasterka i opowiedz o tym, dlaczego tak istotna jest właściwa dezynfekcja rany i oddychający opatrunek. Gdy zobaczy malec, że nic wielkiego się nie stało, szybko się odstresuje i zapomni o nieprzyjemnym bólu.

Reklama