Jak zarazić dziecko miłością do sportu? Zacznij od pływania!

Moda na aktywne życie wypełnione sportem, weekendowymi wycieczkami za miasto i zdrową dietą rozgościła się w naszym kraju na dobre. Sport uprawiają zarówno oddane fanki Ewy Chodakowskiej, jak i seniorzy, jeszcze niedawno sceptycznie nastawieni do aktywności fizycznej. Moda ta nie ominęła również najmłodszych.

Wybór jest ogromny! Możemy zapisać nasze pociechy do klubów sportowych, a wciąż rosnąca ilość "orlików", boisk do siatkówki i koszykówki czy uwielbianych przez dzieciaki "skateparków" robi wrażenie! Twoje dziecko stroni od aktywności sportowej, a z deskorolką czy rowerem częściej wygrywa komputer? Nic straconego! Jeśli chcesz zaszczepić w nim miłość do sportu i zadbać o jego właściwą sylwetkę, rozwój oraz zdrowie, wyjście jest jedno! Zapisz swoją pociechę na basen.

Nauka przez zabawę

Reklama

W większości polskich szkół dzieciaki mogą liczyć na zajęcia sportowe organizowane na basenie. Nauka pływania często dostępna jest już nawet w przedszkolach! Zajęć na pływalni nie sposób bowiem przecenić.

Pływanie pozwala kompleksowo zadbać o rozwój fizyczny i umysłowy. U dzieci kształtują się wszystkie partie mięśniowe, a powtarzalność ruchów rozwija zdolności poznawcze. Pływanie wpływa pozytywnie na rozwój psychomotoryczny, reguluje oddech, rozwija zmysł dotyku. Zalet tej formy aktywności jest jednak zdecydowanie więcej!

Nauka pływania w gronie rówieśników pozwala dzieciakom budować zdrowe relacje, uczy współpracy i wzajemnego zaufania. To również doskonały sposób na szybką integrację grupy i zachęta do zdrowej rywalizacji.

Umiejętność pływania, którą posiądą już kilkuletnie dzieci ma też niebagatelne znaczenie dla ich rodziców - uspokaja i może dać względne poczucie bezpieczeństwa. Woda nie jest naturalnym środowiskiem człowieka, a mimo to spędzamy w niej przecież bardzo dużo czasu. Wakacje nad morzem czy jeziorem to zawsze dla opiekunów ogromne wyzwanie, najeżone strachem i obawą przed najgorszym. Umiejętność pływania może w skrajnych przypadkach uratować dziecku życie i to chyba jeden z największych profitów, jakie niesie z sobą decyzja o jak najszybszym zapisaniu pociechy na naukę pływania. O tym, że sport hartuje ducha, dodaje odwagi i pomaga w walce z własnymi słabościami nie trzeba już nawet wspominać. Udowodniono, że pomaga również w walce z kompleksami i stresem, na który narażone są już nawet kilkulatki.

Zamiast rehabilitacji - basen!

Najnowsze statystyki są zatrważające! Wady postawy, nadwaga i brak podstawowych umiejętności sportowych, które jeszcze kilkanaście lat temu nie sprawiały dzieciom najmniejszych trudności to plaga naszych czasów. Godziny spędzone w szkolnej ławce, a w domu przed komputerem, szybko zbierają swoje żniwo. W tym miejscu warto więc wspomnieć, że pływanie to obok gimnastyki korekcyjnej jedyna aktywność tak skutecznie zapobiegająca wadom postawy i korygująca te już istniejące. Regularna aktywność na basenie zapobiega również nadwadze i pomaga szybko i trwale schudnąć. Wypór wody stanowi odciążenie dla mięśni i stawów - pływać mogą więc zarówno dzieci ze sporą nadwagą jak i te, które nie mogą uprawiać innych, mocno obciążających aktywności.

Nauka pływania dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym trwa zdecydowanie krócej niż ma to miejsce w przypadku osób dorosłych. Edukację warto więc zacząć jak najwcześniej - zalet tej aktywności nie sposób przecenić!

Reklama