​Jak zadbać o rodzinną apteczkę?

Dokuczają nam różnego rodzaju dolegliwości, trudno więc mówić o uniwersalnej apteczce, która zaspokoi potrzeby każdej rodziny. Jednak jej podstawowy skład zawsze jest mniej więcej taki sam. Przedstawiamy ściągę, która pomoże ją skompletować.

Właściwie wyposażona apteczka uratuje nas w sytuacjach wymagających szybkiego działania. Powinna zawierać leki, które stosujemy w nagłych wypadkach, te przyjmowane na stałe oraz środki opatrunkowe. Jak właściwie ją skompletować, by w razie konieczności działać bez zbędnej zwłoki? Spis co prawda jest całkiem pokaźny, ale na zdrowiu nie warto oszczędzać.  

Reklama


Środki opatrunkowe

Jednym z najważniejszych elementów apteczki są materiały służące do opatrywania ran. Powinny się w niej znaleźć bandaże elastyczne z zapinkami i zwykłe bandaże opatrunkowe, plaster bez opatrunku oraz sterylne kompresy z gazy. Koniecznie należy zaopatrzyć się w różnej wielkości plastry z opatrunkiem. Jeśli mamy w domu dzieci, to najlepiej, żeby były ozdobione wizerunkami postaci z kreskówek, dzięki temu łatwiej odwrócić uwagę malucha od bólu.

Nadrukowane obrazkami lubianych bohaterów dzieci plastry Salvequick Minionki lub Salvequick Animal Planet nie tylko sprawią, że pociecha przestanie myśleć o ranie, ale i pozwolą oddychać skórze. Są bardzo wytrzymałe tak, by nie odklejały się w czasie aktywności. Wiele domowych prac wymaga kontaktu z wodą. By mieć pewność, że opatrunek na skaleczonym palcu czy dłoni nie odlepi się w czasie sprzątania, miej też w apteczce wysoce wodoodporne plastry. Salvequick AquaBlock, które stworzono z myślą o kuracji wilgotnych ran. Warto również mieć w domu plastry na pęcherze, które przynoszą ulgę obtartym stopom. Salvequick FootCare dzięki temu, że wykonano je z hydrokoloidalnego materiału natychmiast przynoszą ulgę i ułatwiają gojenie się. Co jeszcze się przyda? Niezbędna w apteczce jest woda utleniona do przemywania zabrudzonych ran, a także nożyczki o zaokrąglonym końcu do cięcia opatrunków i ubrań, a także lateksowe rękawiczki. Warto mieć też trójkątną chustę służąca do unieruchamiania kończyn w przypadku zwichnięcia lub złamania.


Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe

W apteczce oczywiście powinny znaleźć się leki. Koniecznie należy się zaopatrzyć w tabletki przeciwbólowe. Dla wszystkich domowników bezpieczny będzie paracetamol i ibuprofen. Ten pierwszy działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, mogą go stosować nawet kobiety w ciąży i karmiące, a także niemowlęta. Z kolei ibuprofen ma dodatkowo działanie przeciwzapalne, za zgodą lekarza może być podawany dziecku od trzeciego miesiąca życia. W apteczce powinna znaleźć się aspiryna, jednak trzeba pamiętać, że ta może być przyjmowana dopiero od 12. roku życia. Warto również zaopatrzyć się w termometr, by wiedzieć, jakie podjąć działania. Stan podgorączkowy można leczyć domowymi sposobami, jednak wysoka temperatura wymaga już interwencji lekarza.

Leki na przeziębienie

Każdy powinien mieć w domu podstawowe leki do walki z przeziębieniami. Z katarem najłatwiej uporać się, stosując krople i spray do nosa, na ból gardła warto mieć w apteczce tabletki do ssania lub  aerozol do stosowania w jamie ustnej. Do tego powinniśmy się również zaopatrzyć w syrop na kaszel mokry i suchy, a także zestaw witamin, przede wszystkim wzmacniającą odporność witaminę C i kapsułki z tranem lub czosnkiem. Oczywiście, gdy zwykłe przeziębienie przerodzi się w poważniejszą dolegliwość, musimy się udać do lekarza, by ustalić, czy leczenie za pomocą środków dostępnych bez recepty będzie wystarczające. W przypadku dzieci nie należy bagatelizować nawet łagodnych objawów przeziębienia, lepiej od razu skonsultować się z pediatrą.

Leki na alergię

Niemal każdy z nas cierpi z powodu jakiegoś uczulenia, niestety alergia jest już na tyle powszechnym zjawiskiem, że leki zwalczające jej symptomy, powinny znaleźć się w każdej apteczce. Na łagodne objawy wystarczy zażyć wapno, ale poważniejsze wymagają zastosowania specjalistycznych leków antyalergicznych. Przyda się również sól fizjologiczna służąca do wymywania pyłków ze swędzących oczu i nosa. Jeśli któryś z domowników po użądleniu przez owady, spożyciu silnych alergenów (np. orzechów) czy też po zażyciu leku doznał w przeszłości wstrząsu anafilaktycznego, to warto zabezpieczyć się na przyszłość i poprosić lekarza o wypisanie recepty na leki przeciwhistaminowe, a nawet zastrzyk z adrenaliny. 

Leki na problemy żołądkowe

Problemy żołądkowe potrafią poważnie uprzykrzyć nam życie, na szczęście w większości przypadków z tą dolegliwością pomagają uporać się leki bez recepty. Warto zaopatrzyć apteczkę w węgiel w kapsułkach lub tabletkach i leki przeciwbiegunkowe. Pomoże również odgazowana Coca-Cola. Te środki powinny szybko zadziałać i przynieść ulgę. Leczeniu musi towarzyszyć lekkostrawna dieta, uzupełnianie płynów i przyjmowanie elektrolitów. Oczywiście w razie silnych zatruć lub grypy żołądkowej, należy udać się do lekarza. Na ból brzucha i niestrawności powinny pomóc krople na dolegliwości układu pokarmowego lub napar z mięty.


Na oparzenia

W razie oparzeń trzeba działać szybko. W pierwszej kolejności należy przez kilkanaście minut chłodzić skórę pod bieżącą wodą o temperaturze około 15°C. W apteczce powinna znaleźć się pianka lub maść na oparzenie albo żelowy okład, który owijamy bandażem opatrunkowym. Najpowszechniej używane są środki z panthenolem, które można bezpiecznie stosować nawet u niemowląt. Pamiętajmy, by w żadnym wypadku nie smarować rany tłuszczami.

Każda apteczka powinna zawierać leki przyjmowane na stałe przez domowników. Jeśli cierpimy na nawracające choroby, na przykład zapalenie pęcherza, warto również zabezpieczyć się na wypadek, gdyby objawy pojawiły się ponownie. Należy pamiętać, by co parę miesięcy przeglądać apteczkę pod kątem daty ważności leków. Te przeterminowane trzeba wyrzucić do znajdujących się w aptekach specjalnych pojemników.

Reklama