Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze, rolkach, wrotkach

Wiosna to idealny czas na zaszczepianie w dziecku sportowych zainteresowań. Jazda na rolkach, wrotkach czy rowerze to umiejętności, które nie tylko poprawią sprawność, koordynację i zmysł równowagi, ale i sprawią dziecku sporo przyjemności. Może to być pasja na całe życie!

Ale jak zabrać się do nauki w sposób efektywny, bezpieczny i naprawdę zachęcający?

Po pierwsze bezpieczeństwo!Reklama

Uważnie dobierz sprzęt, tak by był dopasowany do wieku, wzrostu i umiejętności dziecka. Nie ulegaj pokusie kupowania sprzętu sportowego na wyrost, by dłużej służył dziecku. Nie zapomnij o kasku, a w przypadku rolek i wrotek także o ochraniaczach na łokcie, kolana i dłonie.

Ostrożnie wybierz miejsce nauki. Teren powinien być płaski, położony z dala od jezdni. Doskonałym miejscem do nauki jazdy na rowerkach dla małych dzieci będą place zabaw z gumowaną powierzchnią. W przypadku nauki jazdy na rolkach czy wrotkach pamiętaj, że nawet ledwo dostrzegalny spadek będzie dużym utrudnieniem dla dziecka stawiającego pierwsze kroki.

Cierpliwość i wsparcie

Pierwsze kroki są zawsze  trudne i to, jaka będzie atmosfera początkowych zajęć z maluchem, może zaważyć na tym, czy dziecko stanie się w przyszłości zapalonym rowerzystom lub wrotkarzem, czy też zniechęci się do sportu na samym początku. Dlatego rodzice powinni uzbroić się przede wszystkim w cierpliwość i wspierać dzieci stające przed pierwszymi sportowymi wyzwaniami. Krzyki czy kąśliwe uwagi nie przyspieszą nauki, a mogą przynieść efekt wręcz odwrotny. Zachęcaj dziecko, ale staraj się zrozumieć jego obawy. Dopinguj, ale pozwól uczyć się we własnym tempie. Stopniowo zwiększaj stopień trudności, kiedy dziecko opanuje poszczególne czynności i poczuje się w nich pewnie.

Gotowi na wszystko

Ile osób nauczyło się jeździć na rolkach lub na rowerze nie zaliczając żadnego upadku? Chyba nikomu się to jeszcze nie udało. Dlatego pamiętaj, choć są metody minimalizujące ryzyko - może zdarzyć się, że dziecko się przewróci i otrze kolano, a rodzic to nie tylko instruktor, ale także ekipa wspomagająca i pierwsza pomoc medyczna. Zadbaj by mieć przy sobie plastry, którymi można opatrzyć otarcia. Dzieciom szczególnie spodobają się te, których kolorystyka i nadruki nawiązują do postaci z lubianych bajek.  Plastry  Salvequick Minionki lub Salvequick Animal Planet przypadną do gustu maluchom,  a zdobiące je obrazki odciągną uwagę od zranienia. Są również bardzo wytrzymałe, chronią skaleczone miejsce przed infekcjami i zapobiegają powstawaniu blizn. Możesz też zabrać ze sobą wodę utlenioną, którą można oczyścić głębsze draśnięcia. W przypadku jazdy na rolkach czy wrotkach bardzo często zdarza się, że na początku "but" będzie ocierał stopę i pojawią się odciski. By do tego nie dopuścić, zastosuj plaster Salvequick Foot Care na pęcherze i otarcia, który może być stosowany profilaktycznie, ale także przyniesie szybką ulgę w przypadku otarć. Dodatkowo ukoi ból i przyspieszy gojenie rany.


Nauka jazdy na rowerze

Naukę mogą rozpocząć już pięciolatki. Najpopularniejsze są dwie metody: stosowanie dodatkowych kółek i asekuracja z kijem.

Dwa mniejsze kółka dokręcane po bokach do tylnego koła to popularna od lat metoda, która pozwala dziecku opanować pedałowanie, hamowanie i koordynację kierownicy, zanim przejdzie do nauki utrzymywania równowagi. Na drugim etapie można nieco podnieść boczne kółka, by dziecko mogło zacząć ćwiczyć utrzymywanie równowagi, przy jednoczesnym zachowaniu pełnego bezpieczeństwa. W ostatniej fazie odkręcamy boczne kółka.

Inną metoda asekuracji jest umieszczenie drewnianego kija w tylnych widełkach roweru. Rodzic może przytrzymywać kij, zabezpieczając dziecko przed upadkiem. To szybsza metoda nauki, wymagająca jednak więcej zaangażowania ze strony rodziców. Trzeba się nabiegać.

Nauka jazdy na wrotkach i rolkach

Naukę mogą rozpocząć już 4-latki. Po wyborze odpowiedniego terenu i wyjaśnieniu dziecku zasad bezpiecznego poruszania się wśród pieszych i rowerzystów, można rozpocząć ćwiczenia. Pierwszym etapem będzie wyjaśnienie prawidłowej postawy: nogi lekko ugięte w kolanach, ręce opuszczone swobodnie, pochylone plecy, wzrok skierowany przed siebie. Stopy powinny układać się w kształt litery V i nie powinny stykać się ze sobą podczas jazdy. Podczas pierwszych kroków stawianych na rolkach warto asekurować dziecko przytrzymując je za ręce i lekko pociągając do siebie. Hamowanie następuje przez wysunięcie nogi z hamulcem i lekkie dociśniecie piety do podłoża. Kiedy dziecko opanuje kluczową umiejętność, czyli utrzymywanie równowagi, można wyznaczać mu krótkie odcinki do samodzielnego pokonania. Rodzic powinien pozostawać czujny i gotowy do pomocy. W miarę opanowywania techniki wprowadzamy kolejne manewry i stopnie trudności (skręcanie, dłuższe odcinki do pokonania).

Pamiętaj, że to, co tobie wydaje się dziecinnie proste, rozpoczynającemu przygodę ze sportem maluchowi może sprawiać nie lada kłopot. Pozwól mu uczyć się w swoim tempie. Kolejne poziomy trudności wprowadzaj, kiedy zauważysz, że dziecko czuje się pewnie - dzięki temu nauka będzie mu sprawiać przyjemność.

Reklama